Jakie kolory stosuje się w druku?

13 lutego 2020

Podczas składania zamówienia w drukarni często spotykamy się z wieloma określeniami dotyczącymi kolorystyki. Dlaczego barwy inaczej wyglądają na ekranie, a inaczej prezentują się po wyjściu z drukarki? Warto znać przynajmniej podstawy, aby we właściwy sposób przygotować plik do przekazania go w ręce naszych fachowców.

CMYK, RGB, Pantone, hexachrome… każdy, kto choć raz korzystał z usług drukarni, spotkał się przynajmniej z jednym z tych określeń. Ustawienie odpowiedniej przestrzeni barw jest istotne dla zachowania takich właściwości drukowanych materiałów, na jakich nam zależy. Wiedzą to zwłaszcza osoby działające w branży reklamowej. Oto kilka przydatnych definicji:

RGB to wiązka barw postrzegana przez ludzkie oko. Obejmuje kolory czerwony, zielony oraz niebieski. Połączenie przeciwstawnych barw daje w rezultacie biel (mieszanie addytywne). RGB umożliwia uzyskanie szerokiej palety barw, w związku z czym stosowana jest w urządzeniach analizujących obraz, takich jak aparaty cyfrowe, ekrany komputerów czy skanery. Dla właściwej prezentacji produktu na stronie internetowej należy przygotowywać pliki w RGB.

CMYK to zestaw czterech barw stosowanych w drukarstwie, której nazwa pochodzi od skrótu czterech kolorów: C – cyjan (odcień niebieskiego), M – magenta (fuksja), Y – yellow (żółty) oraz K – key color (czarny). W tym przypadku dochodzi do syntezy barw, w rezultacie której otrzymujemy czerń (mieszanie substraktywne). CMYK znacznie lepiej sprawdza się w tworzeniu materiałów drukowanych, stąd właśnie w tej palecie przygotowuje się pliki do druku.

Pantone to kolory opracowane przez amerykańską firmę Pantone inc. oznaczane numerami. Posiadają dodatkowe cechy, takie jak metaliczność czy połysk. Pozwalają na uzyskanie znacznie bardziej wyrazistych odcieni. Jako że zarówno CMYK, jak i RGB nie są w stanie odzwierciedlić w pełni palety Pantone, dla określenia barwy i jej charakteru niezbędne jest korzystanie z wzorników.

Hexachrome to specjalny zestaw farb drukarskich, po który sięga się chcąc uzyskać wysoką jakość drukowanych materiałów. Jego wyjątkowość polega na dodaniu koloru pomarańczowego (O) oraz zielonego (G) do palety CMYK. W rezultacie otrzymujemy CMYKOG, który bardzo wiernie odtwarza barwy. Drukowanie w ten sposób możliwe jest przy użyciu maszyn sześciokolorowych.

Categories
Porady