Kolory CMYK
16 marca 2020
Kolor kolorowi nierówny. Jeden odcień widziany w rzeczywistości, na ekranie komputera oraz na zadrukowanej kartce może być interpretowany na trzy różne sposoby. Jak odnaleźć się na tej karuzeli? W tym pomocne okazują się specjalne zestawy barw. Jednym z nich jest CMYK.
Co to jest CMYK?
Nazwa ta przysługuje czterem kolorom farb stosowanych w drukarstwie. Nazwa składa się z pierwszych liter: C – cyjan (odcień niebieskiego), M – magenta (fuksja), Y – yellow (żółty) oraz K – key color (czarny). Z zestawu tego korzysta się do produkcji materiałów barwiących montowanych następnie w drukarkach lub kserokopiarkach. Połączenie tych czterech barw w różnych umożliwia odwzorowanie grafiki na ekranie komputera, a następnie jej przełożenie na druk. Uzyskanie czarnego możliwe jest również bez obecności barwy K. W rezultacie jednak oddaje nie czarny, a ciemnobrunatny odcień, który najczęściej nie spełnia oczekiwań dotyczących zamówionego druku, a do tego jego uzyskanie okazuje się znacznie droższe.
Kiedy stosujemy CMYK?
Model ten pozwala uzyskać niemal pełen zakres kolorów sumowanych do czerni. Oznacza to, że zamiast odbijać wiązki światła, pochłania je. W przeciwieństwie do RGB niemożliwe jest stworzenie barw posiadających dodatkowe właściwości, np. świecących. Z tego względu nie jest rekomendowany do przygotowywania grafik, które następnie mają trafić na stronę internetową.
Jak przygotować grafiki do wydruku z użyciem CMYK?
Przygotowując plik do druku należy przekonwertować użyte barwy do CMYK. Pozwoli to uzyskać oczekiwany efekt. W przypadku, gdy materiały promocyjne mają znaleźć się wyłącznie na stronie internetowej, lepiej zdecydować się na model RGB.