Na czym polega druk offsetowy?
18 listopada 2019
Jedną z najpopularniejszych metod druku stanowi obecnie druk offsetowy. Jest on niezastąpiony szczególnie w przypadku dużych nakładów – dlatego doskonale nadaje się do druku książek czy gazet, jak i materiałów reklamowych typu ulotki, broszury, wizytówki, kalendarze, teczki i nie tylko.
Technologia ta pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wydruków zarówno o niewielkich rozmiarach, jak i wielkoformatowych. Możliwości druku offsetowego są praktycznie nieograniczone!
Czym jest druk offsetowy?
Najogólniej mówiąc, jest to technika druku płaskiego. Polega na tym, że obraz jest nanoszony na papier (bądź inne podłoże) z płaskiej matrycy za pomocą pokrytego gumą cylindra pośredniego. Na warstwie gumy odbija się farba z aluminiowej matrycy, a następnie farbę tę cylinder odbija na docelowej płaszczyźnie. Może to być zarówno arkusz papieru, jak i tektura czy też wiele innych materiałów.
Tym, co wyróżnia tę technikę, jest możliwość druku na wielu, nawet nietypowych płaszczyznach. Metoda ta pozwala również na bogaty wybór kolorów zarówno podstawowych (CMYK), jak i dodatkowych (np. złoty czy srebrny). Można dowolnie manipulować barwami i stosować wiele kombinacji kolorystycznych – co więcej, druk offsetowy zapewnia idealne odwzorowanie nawet najmniejszych szczegółów oraz kolorów i ich doskonałą ostrość. Nic więc dziwnego, że technologia ta jest najczęściej wykorzystywana do materiałów reklamowych i różnego rodzaju projektów graficznych.
Dodatkowo można uszlachetnić wydruk offsetowy poprzez lakierowanie, foliowanie bądź też tłoczenie.
Technologia ta ma mnóstwo zalet. A jakie są wady? Jest ich naprawdę niewiele. Przede wszystkim metoda ta nie jest opłacalna w przypadku wydruków o niewielkim nakładzie (im większy nakład, tym bardziej korzystna cena wydruku). Czas realizacji może być również nieco dłuższy niż w przypadku chociażby druku cyfrowego ze względu na konieczność wcześniejszego przygotowania formy drukowanej. Warto przy tym zaznaczyć, że wady druku offsetowego dotyczą tylko niskich nakładów.